Despre școală

Şcoala Gimnazială nr. 149 este situată în sectorul 3 al Bucureştiului.

În şcoala noastră funcţionează un număr de 34 de clase: 19 clase de primar, dintre care trei clase pregătitoare şi 15 clase de gimnaziu, dintre acestea 8 fiind clase de intensiv limba engleză, cuprinzând un număr de aproximativ 900 de elevi.

Avem cadre didactice bine pregătite, unele dintre ele fiind profesori metodişti, formatori, mentori, membrii ai Corpului Naţional de Experţi în Management Educaţional. Cadrele didactice sunt deschise la perfecţionări, cursuri de formare, masterate şi doctorate.

Pentru conturarea unei personalităţi a şcolii, am iniţiat şi desfăşurat unele acţiuni care au intrat în tradiţia noastră şi sunt mult apreciate de elevi şi de profesori:

-         Meciul de volei profesori – elevi: la sfârşitul clasei a VIII-a, viitorii absolvenţi organizează un meci de volei cu profesorii lor

-         Ziua Porţilor Deschise

-         Banchetul claselor a IV-a şi a VIII-a

-         Excursia anuală a profesorilor, un bun prilej de închegare a colectivului şi de integrare a noilor colegi în familie

-         Excursii şi tabere pentru elevi

-         Colaborare cu Consiliul Britanic

-         Parteneriate cu scoli din Anglia, Olanda, S.U.A.

-         Rezultate reprezentative la concursuri şi olimpiade şcolare

Interesul pentru studiul limbii engleze, organizarea concursului Cambridge